GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Karott 8639688
*
nr 863 9688
Karott
+ form, Koka, Rörstrand
Utrop:
300 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 december 2013
kl 19:05:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/11 15:04:35
1
100 kr
30/11 20:04:47
2
200 kr
1/12 12:15:59
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: form karott keramik koka rörstrand skandinavien sverige
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:10
*
Karott
nr 863 9688
Karott
+ form, Koka, Rörstrand
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 december 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/11 15:04:35 | 1 | 100 kr |
30/11 20:04:47 | 2 | 200 kr |
1/12 12:15:59 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: form karott keramik koka rörstrand skandinavien sverige
-
3364 Karott
med lock, porslin, Kina Fam. Rose. 1700-tal. Diame..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:10